Haber Ortam
Haber Ortam

Arif Sağ’dan Orhan Gencebay’a MESAM yanıtı

Orhan Gencebay bu ayın başlarında Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) iki yıldır üstlendiği yönetim kurulu başkanlığından istifa etmişti. Gencebay, sosyal medyaya sızan istifa dilekçesinde, “Bir ressam topluluğuna yakışmayacak davranışlarla karşılaştım. Transparan ve denetime açık yönetim olmasını, toplantıların kayıt altına alınmasını istedim ama kabul edilmedi” ifadelerini kullanmıştı. Gencebay istifa dilekçesini “MESAM, ırksa köken ve […]

03 Şubat 2018 - 23:28 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi. A+A-

Arif Sağ’dan Orhan Gencebay’a MESAM yanıtı

Orhan Gencebay bu ayın başlarında Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) iki yıldır üstlendiği yönetim kurulu başkanlığından istifa etmişti. Gencebay, sosyal medyaya sızan istifa dilekçesinde, “Bir ressam topluluğuna yakışmayacak davranışlarla karşılaştım. Transparan ve denetime açık yönetim olmasını, toplantıların kayıt altına alınmasını istedim ama kabul edilmedi” ifadelerini kullanmıştı.

Gencebay istifa dilekçesini “MESAM, ırksa köken ve inanç üzerinden örgütlenerek faaliyette bulunulacak veya ele geçirilecek bir kurum değildir. ‘Benim adamlarım’ veya ‘Bize oy verecekler’ gibi söylemleri kabul etmem olası değildir. Üyelerin siyasi görüşü, inancı, kültürü ne olursa olsun; tümü bizim için değerli, tümü bizim başımızın tacıdır. Onların aralarında kaynaşmayı karşılamak, yalnızca benim yok, hepimizin görevi” diye sürdürmüştü. Gencebay’ın bu sözleri Alevilik tartışmasına neden olmuştu.

“İFTİRAYA YÖNELIK BİR İDDİADIR”

Oda TV’nin haberine kadar Orhan Gencebay’ın bu dilekçesine Arif Sağ Başkanlığı’ndaki MESAM Yönetim Kurulu Üyeleri cevap verdi. Açıklamaya Arif Sağ, Cahit Berkay, Metin Karataş, Ali Haydar Timisi, Ali Rıza Binboğa, Celal Ulusu imza attı.

“KENDİ ŞAHSI ŞİRKETİ GİBİ YÖNETME TEŞEBBÜSÜNDE BULUNMUŞTUR”

Orhan Gencebay’ın istifa dilekçesindeki iddialara yanıt veren açıklamada şu satırlar yer aldı: “MESAM’a hiçbir katkısı olmayan, görevini yerine getirmede yetkisiz personelle çalıştığımız iddiası da adamakıllı hakiki dışıdır. Söyle ancak; 8 sene önce kendisinin istifa edip bu vesileyle bıraktığı MESAM’ın yaklaşık 9 milyon Lira zararı bulunmaktaydı. Yani MESAM kasasında olmayan bir parayı üyelerin gelirlerinden harcayan eksi bakiyede bir kurumdu. Arif Sağ’ın başkanlığı döneminde bu gider fazlası ayrıntılarıyla kapatıldı. Bugün MESAM’ın kasasında 3 milyon Liraya yakın kazanç fazlası var. Yani eksi 10 milyon lira ödendi, fazladan da kuruma 3 milyon Lira kazanç sağlandı. Sayın Orhan Gencebay’ın yetersiz bulduğu, MESAM’a hiçbir katkısı bulunmayan personellerimiz çalışmaları ile son 8 yılda geçmişten gelen bütün borçların kapatılmasını sağladığı gibi MESAM’ı bu gün kasasında takriben 3 milyon Liralık fazla bakiyeye taşıyan bir ekiptir. Kendisinin geçmiş dönemde tatmin edici bulduğu ve birlikte çalıştığı personelin kurumu yaklaşık 10 milyon Lira zarara uğrattığı düşünülürse besbelli önemli fazla önemli bir kötüleme ve haksız itham olduğu görülecektir.

Sayın Orhan Gencebay, MESAM Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı yaklaşık 18 aylık dönemde kurumu demokratik olmayan bir şekilde, kendi kişisel şirketi gibi yönetme teşebbüsünde bulunmuştur. Bambaşka görüşlere tahammülsüzlüğünü defalarca göstermiştir. Toplantılarda gündem dışı konular hakkında saatlerce konuşarak yönetim kurulunun çalışmalarını sekteye uğratmıştır.”

“ARİF SAĞ’IN HASTALIĞI NEDENIYLE KATILAMADIĞI…”

Orhan Gencebay’a dair suçlamalara da yer verilen açıklamada “Kurulduğu 1986 yılından beri 32 senedir bütün olağan genel kurulları hafta sonu yapılan MESAM’ın bu geleneğini ortadan kaldırarak, Arif Sağ’ın hastalığı nedeniyle katılamadığı bir toplantıda genel kurulun hafta arasına alınması kararı çıkartarak büyük kasaba dışından ve yurt dışından gelen MESAM üyelerinin genel kurullara katılımının önlemek istemiştir” denildi.

“ESEFLE KINIYORUZ”

Arif Sağ başkanlığındaki Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Gencebay’ın istifa dilekçesinde yer alan “etnik köken” ifadelerine de yer verildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:


“’Vatanına ve milletine büyük bir aşkla yan bir sanatkâr olarak MESAM’ın etnik köken ve inanç üzerinden örgütlenerek faaliyette bulunulacak ve ele geçirilecek bir kurum değildir’ sözleri ile ilgili olarak da; kendisine sonuna kadar katılıyoruz. Bizler de vatanına, milletine, bayrağına ve ülkesine en az kendisi kadar büyük bir aşk ve sevgi ile yan olan sanatçılar olarak, kurumumuzun içinde bu tip ayrımcılıklar yapılmasına katiyen izin vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. MESAM eser sahiplerinin mali haklarının takibi ve toplu temsili amacı ile resmileşmiş bir meslek birliğidir ve çatısı altındaki bütün etnik, siyasi, inançsal ve kültürel değerlere hiçbir ayrımcılık yapmadan hürmet ve eşitlik çerçevesinde yaklaşır. Eğer Sayın Orhan Gencebay’ın bunun dışında bir iddiası varsa kendisini bu iddiasını kamuoyu ve hukuk önünde ispata gösteri ediyoruz. Aksi takdirde bu söylemleri ile ilgili bütün yasal haklarımızı saklı tuttuğumuzu kendisine bir defa daha hatırlatıyoruz. Bu ülkede herkes kendi inancını, siyasi görüşünü ve etnik kimliğini tüm yurttaşlarımızla birlikte eşdeğer şekilde yaşama hakkına sahiptir. Idare kurullarımızın da kendi içinde ülkemizi oluşturan siyasi, ırksa ve inançsal zenginliği barındırması bizler için bir iftihar kaynağıdır. Fakat görülüyor ama Sayın Orhan Gencebay kendisinin temsil etmediği bir takım ırksa, inançsal ve kültürel değerlerin idare kurullarımızdaki temsiliyetinden hastalık duyuyor. Bunu esefle kınıyor, bazı basın mecralarında yer alan ve hakkımızdaki maksat manzara operasyonu sebebi ile karşılaşabileceğimiz her türlü olumsuzlukla ilgili kendisinin sorumluluğu bulunduğunu saygılarımızla kamuoyuna duyuruyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Burak Yılmaz Alanyaspor maçında yok Burak Yılmaz Alanyaspor maçında yok

Orhan Gencebay bu ayın başlarında Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) iki yıldır üstlendiği yönetim kurulu b...

Derbide şampiyon Adanaspor oldu Derbide şampiyon Adanaspor oldu

Orhan Gencebay bu ayın başlarında Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) iki yıldır üstlendiği yönetim kurulu b...

Fenerbahçe’de Mathieu Valbuena sakatlandı Fenerbahçe’de Mathieu Valbuena sak...

Orhan Gencebay bu ayın başlarında Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) iki yıldır üstlendiği yönetim kurulu b...

Fenerbahçe 19’luk Barış’ı alıyor Fenerbahçe 19’luk Barış’ı al...

Orhan Gencebay bu ayın başlarında Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) iki yıldır üstlendiği yönetim kurulu b...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON EKLENEN HABERLER
Burak Yılmaz Alanyaspor maçında yok Burak Yılmaz Alanyaspor m...

Trabzonspor, Rıza Çalımbay yönetiminde Aytemiz Alanyaspor ma...

Derbide şampiyon Adanaspor oldu Derbide şampiyon Adanaspo...

Spor Toto 1. Lig’in 23. hafta derbi maçında Adanaspor ...

Fenerbahçe’de Mathieu Valbuena sakatlandı Fenerbahçe’de Mathi...

Fenerbahçe’ye Beşiktaş derbisi öncesi Valbuena’d...

Fenerbahçe 19’luk Barış’ı alıyor Fenerbahçe 19’luk B...

Fenerbahçe bu sezon genç oyunculara geçmiş yıllara oranla fa...

Çavuş Adası’nda gözetleme kulesi çalışmaları Çavuş Adası’nda gözetleme...

Kardak kayalıklarına 2 aks, Bodrum’a ise 1,5 dingil uzaklıkt...

Galatasaray’ın Bursaspor maçı 11’i Galatasaray’ın Burs...

Galatasaray, Süper Lig’in 23. haftasında Türk Telekom ...

Yılmaz Vural üçte sıfır çekti Yılmaz Vural üçte sıfır ç...

İç sahada İstanbulspor ile oynanan rastlama ardından teknik ...

Evini su basan vatandaşa belediye ekipleri takviye etti Evini su basan vatandaşa ...

Altıeylül İlçesinin Bahçelievler Mahallesinde oturan ve evin...

PFDK’dan Beşiktaş’a ret PFDK’dan Beşiktaş&#...

Beşiktaş’a Türkiye Futbol Federasyonu’ndan can s...

Denizli’de trafik kazası: 1 ölü Denizli’de trafik kazası:...

Kaza Pamukkale ilçesi Korucuk Mahallesi Pamukkale yolu üstün...

MAGAZİN HABERLERİ
VİDEO